BISPENS MARKED 2023
Sted
Spøttrup Borg
Borgen 6A 7860 Spøttrup, Danmark
Dato
Info om arrangementet
BISPENS MARKED 2023 24. – 29. juli. Mandag – lørdag Mandag – Torsdag kl. 10 – 18 Fredag kl. 10 – 22 Lørdag kl. 10 – 17 Bispens Marked er Vestjyllands
Info om arrangementet
BISPENS MARKED 2023
24. – 29. juli. Mandag – lørdag
Mandag – Torsdag kl. 10 – 18
Fredag kl. 10 – 22
Lørdag kl. 10 – 17
Bispens Marked er Vestjyllands største middelaldermarked med oplevelser for hele familien!
Bispens Marked har inviteret middelalderaktører fra både nær og fjern til en kæmpe fest, som løber over 6 dage.
Først på ugen kommer riddere fra hele Europa, hvor de har sat hinanden stævne i et Europamesterskab i ridderdyst.
I middelalderen blev der afholdt ridderturneringer, hvor adelige kunne udvise mod og styrke i en række discipliner til hest. Den mest kendte form for konkurrence er dystridt. Her skal ridderne til hest og i fuld galop forsøge at ramme modstanderens skjold med en lanse på 4 meter!
Gå ikke glip af denne oplevelse og få en snak med ridderne og se deres heste, når vi holder et Europæisk mesterskab i ridderturnering.
Fredag og lørdag er Bispens Marked vært for en konkurrence i middelalderkampsport.
Krigere i fuld rustning kæmper til fods med sværd og skjold om titlen som mester af ”Spøttrup Borg Open”. Krigerne har trænet som gale for at være med i denne turnering. Middelkampsport er en “herresport”, hvor det handler om både rå styrke og god teknik. Den bedste kriger har både noget af næsehornets tyngde og styrke kombineret med balletdanserens yndefulde trin.
Kom selv og bedøm om nogen af kæmperne kan indfri disse karakteristika!
Bispens Marked er dog mere end dette og er kendt for at være et hyggeligt middelaldermarked med gode håndværkere, gøgleri og boder som sælger alskens sager med relation til middelalderen. Vær med når der indbydes til ildshow eller når gøgleren kalder folk sammen med til gøgl og ballade, som sætter gang i lattermusklerne. Og skulle mor eller far pludseligt få lyst til en ny tatovering lavet på gamle teknikker, så kan det også lade sig gøre.
Sulten kan stilles og oplevelsen gøres større på madmarkedet, hvor øllet flyder fra kroteltet og forskellige madboder falbyder mad, der smager af middelalder og røg. Alt er pyntet op til middelalderfest, og der er masser af gode kroge hvor maden og den kolde øl, eller most, kan nydes.
Middelalderen var farverig og det er Bispens Marked også, så drag til Spøttrup Borg sammen med familien og få jer en ferieoplevelse, der er værd at snakke om!
Program for Bispens Marked 2023
Alle dage mandag til lørdag.
Kl. 10:00 Bispens Marked åbner
Kl. 18:00 Tak for besøget!
Mandag – torsdag
Ridderturnering Europamesterskab
Ridder til hest i fuld rustning med skjold og lanse kæmper om titlen som europæisk mester i ridderdyst!
Fredag og lørdag
Spøttrup Borg Open.
International turnering, hvor krigere til fods og i fuld rustning kæmper med sværd og økse om titlen som vinderen af Spøttrup Borg Open!
Billedet er lånt fra FB begivenheden https://www.facebook.com/events/673704061196721/